Revitalizace Banínského potoka
Základní informace o projektu: dílo bude financováno v rámci dotačního programu: Z1507 Operační program životního prostředí – 2021–2027 – AOPK ČR na základě výzvy:
Specifický cíl 1.3 – Podpora přizpůsobení se změně klimatu, prevence rizika katastrof a odolnost vůči nim s přihlédnutím k ekosystémovým přístupům
„Opatření 1.3.1: Podpora přírodě blízkých opatření v krajině a sídlech“
Harmonogram projektu:
Začátek realizace projektu: 03/2024
Konec realizace projektu: 08/2024
Výše podpory z fondů Evropské Unie: 3 862 822 Kč
Popis projektu:
Banínský potok je v řešeném úseku tvrdě upraven, po celém úseku je veden v betonovém žlabu. Koryto je v přímé trati a je zcela odpřírodněno. Členitost koryta je naprosto minimální, hloubkové a rychlostní poměry v toku velmi homogenní. Běžný průtok zde dosahuje několika málo vteřinových litrů. Kvalita vody je snížená zejména formou živinového znečištění.
Projekt se zabývá návrhem a realizací revitalizačních opatření napřímeného toku Banínského potoka. V rámci stavby bude zachováno stávající betonové opevnění, kdy bude toto opevnění a celý profil koryta zasypán zeminou. Okolní plochy budou přemodelovány do nové nivy s velmi mělkým revitalizovaným korytem. Na začátku revitalizace bude zřízen kamenný brod, pro přístup zemědělské techniky na lokalitu. Revitalizace bude ukončena balvanitým skluzem, kterým se napojí na původní profil koryta. Revitalizace vodního toku bude doplněna plochami mokřadů.
Cíl projektu:
Cílem je zvýšit ekologickou stabilitu krajiny a zlepšit vodní režim v lokalitě (zpomalení odtoku vody z povodí a přispění k retenci vody v krajinné struktuře, půdě a v podloží dochází ke snížení rizika erozního ohrožení půd). Revitalizací zájmové části toku dojde k navrácení přírodě blízkého stavu provedením nepravidelných oblouků (meandrů), vybudováním tůní a mokřadů dojde k pozitivnímu vlivu zadržování povrchové vody v krajině. V navazujících letech po realizaci stavby se předpokládá samovolný vývoj vodního toku a potoční nivy.
Aktivity projektu:
Projekt řeší revitalizaci vodního toku o ploše 1 800 m², vytvoření terénních sníženin o celkové ploše 4 287 m², vybudování 4 mokřadů o celkové ploše hladiny 77 m². Celková délka revitalizovaného koryta je 1 189 m.
Mezi hlavní stavební objekty patří:
SO-01 Revitalizace toku
- Zatěsnění podloží
- Revitalizace koryta
- Zásyp stávajícího koryta
- Mokřady
- Brod
- Balvanitý skluz
SO-02 Vegetační úpravy